Senior Award Recipients

class of 2020


FACULTY AND PEER NOMINATED AWARDS

ALTMAN CLINICAL AND TRANSLATIONAL RESEARCH INSTITUTE AWARD
Danielle Marie Gillard

RODERICK K. CALVERLEY HUMANITARIAN SERVICE AWARD
Caitlin Breen

THOMAS E. CAREW, M.D. PRIZE FOR CARDIOVASCULAR RESEARCH
Chaitanya L. Malladi

RUTH COVELL AWARD IN GERIATRICS
Pallavi Basu

MARK B. FEFFERMAN, M.D. AWARD FOR HUMANITARIAN LEADERSHIP
Ian Paris Simpson-Shelton

TERRY FREITAS AWARD FOR ENVIRONMENTAL HEALTH AND MEDICINE
Jennifer Devries

GEORGE G. GLENNER MEMORIAL AWARD
Sponsored by the Department of Pathology
Kristin Taylor Klepper

ARLENE J. AND DR. BERNARD GOODHEAD SERVICE AWARD IN ONCOLOGY
Paul Riviere

IGOR GRANT, M.D. ENDOWED AWARD FOR ACADEMIC EXCELLENCE AND BIOMEDICAL RESEARCH
Sarah Elizabeth Dunseath
 
S.B.H. MEMORIAL THESIS AWARD, IN MEMORY OF SAMUEL B. HAMBURGER
First Prize: Paul Riviere
Second Prize: Sarek Shen
Third Prize: Scarlett Chen and Ethan Alonso Gerdts

THE CENTER FOR HEALTHY AGING AND STEIN INSTITUTE’S JACKUELYN HARRIS AWARD FOR EXCELLENCE IN AGING RESEARCH
Pallavi Basu

TYLER PARDEE, M.D., MEMORIAL AWARD
Yuki Eric Iizuka
 
THE LOLA ROMANUCCI-ROSS AND JOHN ROSS JR. AWARD IN MEDICAL ANTHROPOLOGY
Natalie B. Fettinger

THE JOHN AND LOLA ROSS AWARD IN THE CULTURE OF MEDICINE
Jonathan Obed Barboza

J. JOSEPH SHELLEY AWARD
Olumuyiwa Akinrimisi

JOSEPH STOKES, III, M.D. AWARD
Tally Buckstaff
Ethan Alonso Gerdts

THE LEONARD TOW HUMANISM IN MEDICINE AWARD PRESENTED BY THE ARNOLD P. GOLD FOUNDATION
Lauren Alderette 
 

SCHOOL OF MEDICINE AWARDS

OUTSTANDING CONTRIBUTIONS TO THE MEDICAL SCHOOL COMMUNITY AWARD
Andrew Ji Hoon Park

SCHOOL OF MEDICINE LEADERSHIP AWARD
Jessica Jane Kriksciun
 

DEPARTMENTAL AWARDS

EMERGENCY MEDICINE SENIOR AWARD FROM THE SOCIETY OF ACADEMIC EMERGENCY MEDICINE 
Christine Prochnow

DEPARTMENT OF MEDICINE SENIOR AWARD
Thejas Kamath

AMERICAN ACADEMY OF NEUROLOGY STUDENT AWARD 
Kyra Hansson Floyd

THE PAUL AND BARBARA INSEL ENDOWED AWARD ON BEHALF OF A MEDICAL SCIENTIST TRAINING PROGRAM GRADUATE
Matthew Kolar

DEPARTMENT OF OBSTETRICS, GYNECOLOGY, AND REPRODUCTIVE SCIENCES SENIOR AWARD
Pavan Mann

EXCELLENCE IN OPHTHALMOLOGY AWARD
Helena Elizabeth Gali

JEFFREY P. HARRIS M.D., Ph.D. AWARD FOR OUTSTANDING STUDENT IN OTOLARYNGOLOGY/ HEAD & NECK SURGERY
Sarek Shen

DEPARTMENT AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PATHOLOGY
Nicholas Protopsaltis

DEPARTMENT OF PEDIATRICS SENIOR AWARD
Caitlin Breen

EXCELLENCE IN PHARMACOLOGY AWARD
Paul Riviere

PRIMARY CARE CLERKSHIP AWARD
Kristin Taylor Klepper

DEPARTMENT OF PSYCHIATRY SENIOR AWARD
Zoey ZoBell

CHILD AND ADOLESCENT PSYCHIATRY INCLUSIVE EXCELLENCE AWARD
Sejal Patel
Zoey ZoBell

JEAN AND ELLIOT MARVELL AWARD IN RADIATION ONCOLOGY
Michelle Tibbs

DEPARTMENT OF RADIOLOGY SENIOR STUDENT AWARD
Claire Helen Meriwether

ELLIOTT LASSER EXCELLENCE IN RADIOLOGY RESEARCH AWARD
Claire Helen Meriwether

FOUNDATION ACHIEVEMENT AWARD IN SURGERY
Kim Thanh Nguyen-Ta

COMMUNITY AWARDS

AMERICAN MEDICAL WOMEN’S ASSOCIATION GLASGOW-RUBIN CERTIFICATES OF COMMENDATION FOR ACADEMIC ACHIEVEMENT
Pallavi Basu
Tally Buckstaff
Mary Louise Creedon
Kristin Taylor Klepper
Arissa K. Ma
Vi Nguyen
Zoey ZoBell

THE KIWANIS CLUB OF SAN DIEGO FOUNDATION / WALTER A. ZITLAU MEMORIAL AWARD
Ian Paris Simpson-Shelton

MERCK AWARD FOR OUTSTANDING ACADEMIC ACCOMPLISHMENTS
Pallavi Basu,
Mary Louise Creedon
Tim Firman

EDWIN REITHMAYER, M.D. MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD BY THE SAN DIEGO ACADEMY OF FAMILY PHYSICIANS
Peter Clements 
Jennifer Devries